Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου

0
585
Με γκολ του Κώστα Φλίγκου στο 57ο λεπτό, ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τη νίκη στο Κανόνι της Κέρκυρας και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς για την πορεία προς την άνοδο.
Οι ερυθρόλευκοι και σ’ αυτό το παιχνίδι ήταν πολύ ανώτεροι των αντιπάλων τους, όμως η ατυχία συνέχισε να τους κυνηγά. Είδαμε ευκαιρίες, δοκάρια και χαμένα γκολ με την ομάδα  να πεισμώνει παρόλα αυτά και να δείχνει ,στον κακό αγωνιστικό χώρο, ότι ήθελε να βγει νικήτρια.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μπήκε δυνατά και δεν άφησε τον Αστέρα να δημιουργήσει την παραμικρή ευκαιρία. Οι καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτές στο 12ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Machado, πήρε την κεφαλιά ο Φλίγκος με την μπάλα όμως να βγαίνει άουτ και στο 33ο λεπτό. Τότε, πάλι ο Machado εκτέλεσε φάουλ κι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή πάνω γωνία των δοκαριών του Αστέρα, ενώ στην επαναφορά της μπάλας, το σουτ του Φλίγκου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των Κερκυραίων.
Στην επανάληψη του αγώνα και ειδικότερα στο 57ο λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου έγραψε το 0-1. Ο  Σουάνης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αυλωνίτη και στην επαναφορά ο Φλίγκος με κεφαλιά «άλωσε» την εστία του Αστέρα, σημειώνοντας το 18ο προσωπικό του γκολ.
Μέχρι και το τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν δημιουργικός, πίεζε χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.
Επόμενος αντίπαλος είναι ο Πιερικος, την Κυριακή σ’ ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Οι συνθέσεις
Αστέρας Πετριτή:  Αυλωνίτης, καλούδης, Λέσσης, Πολύζος, Σπ. Στούπας, Καρβούνης (78′ Λέσης), Γαστεράτος, Τόμπρος, Ρούμπος (42′ λ.τρ. Δ. Στούπας), Μάμαλος, Χρ. Γεωργοπάλης
Ολυμπιακός Βόλου:  Κατσούλης, Ιωαννίδης, Ζώνας, Dojkic, Poci (54′ Ευθυμιάδης), Οικονόμου, Δωματάς (90′ Στουρνάρας), Moukam, Machado, Σουάνης (69′ Αναστασίου), Φλίγκος