ΝΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΟΡΥΦΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ, 1-0 ΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ.

0
393

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε με δυο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα κατέφερε να νικήσει τον Πιερικό στο Πανθεσσαλικο στάδιο. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού καθώς οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι αλλά αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στα τελειώματα των φάσεων.

Σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός χρειαζόταν τη νίκη για να διατηρηθεί στο κυνήγι τις πρώτης θέσης ο Τίμος Καβακάς παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κατσούλης, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Ιωαννίδης, Ζώνας και Χολέβας. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Σταύρου και Οικονόμου και στα φτερά έπαιξαν οι Μουκάμ και Δωματάς , με τον Κέρι να αγωνίζεται ως επιθετικό χαφ και τους Φλίγκο-Σουάνη να αγωνίζονται ως το δίδυμο στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε καλά για τον Ολυμπιακό καθώς μονοπωλούσε το ενδιαφέρον στον αγώνα εξαιτίας της αδυναμίας του Πιερικού ναι δημιουργήσει κάποια φάση. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 7 όταν ο Κερι μετά από εξαιρετική πάσα του Σουανη σούταρε αλλά η μπάλα μπλοκαρίστηκε από αμυντικό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ με τα σουτ του Δοματα και του Κερι να μπλοκάρονται στο 9ο λεπτό. Στο 16 μετά από μακρινή μπαλιά του Μουκαμ ο Σουανης ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή από τον ΣοΪλεμεζογλου και ο διαιτητής Τζοβαρας σφύριξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οικονόμου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από τα 11 μέτρα. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι δεν εκμεταλλεύτηκαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 22 όταν μετά από δυνατό σουτ του Σουανη ο τερματοφύλακας του Πιερικού απέκρουσε με τα πόδια. Στο 26 η μπάλα κόντραρε στα πόδια του  Κραγιόπουλου και αυτός παραλίγο να εκτελέσει την ομάδα του. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δεν κατέφερε να δημιουργήσει κάποια άλλη εύκαιρα παρόλο το καλό δημιουργικό του πρόσωπο διότι είχε πρόβλημα στο να τελειώσει τις φάσεις του.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός Βόλου εμφανίστηκε με ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο καθώς η αδυναμία στην εκτέλεση των φάσεων και η ατυχία του δεν τον άφησε να σημειώσει δεύτερο γκολ. Στο 55 ο Φλιγκος προσπάθησε να εκτελέσει αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ. Στο 66 ο Σταύρου νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ α τετ. Στη συνεχεία ο Αναστασίου που είχε περάσει ως αλλαγή έχασε διπλή ευκαιρία σε 2 λεπτά καθώς το πρώτο του σουτ μπλοκαρίστηκε και στο 77 δεν κατάφερε ούτε αυτός να σκοράρει από τετ α τετ. Στο 84 ο ΣοΪλεμεζογλου απέκρουσε θεαματικά σε εκ νέου τετ α τετ του Μουκαμ. Σε όλο το παιχνίδι ο Πιερικός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία ώστε να ανησυχήσει τον Κατσουλη. Και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την τρίτη του σερί νίκη και θέλει νίκη στο ματς που μπορεί να κρίνει την άνοδο την άλλη Κυριακή με τον Απόλλων Λάρισας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης, Ιωαννίδης, Χολέβας, Ζώνας, Σταύρου, Οικονόμου, Δωματάς, Μουκάμ, Κέρι (54′ Στουρνάρας), Φλίγκος (67′ Αναστασίου), Σουάνης (82′ Πότσι)
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Σοϊλεμέζογλου, Γελαδάρης, Τσιώμης, Νταντίνης, Κραγιόπουλος, Καρτσαμπάς, Συμεωνίδης, Λούγκος, Σεχολάρι (70′ Κοκονόζι), Παπαδόπουλος, Λαζόπουλος (90′ Τριανταφύλλου)