ΠΡΩΤΕΥΣΑΝ ΟΙ ΒΟΛΙΩΤΕΣ ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΤΩΝ ΦΑΡΣΑΛΩΝ

0
85

Πολλές πρώτες θέσεις κατέκτησαν οι Βολιώτες σκακιστές στο 3ο Όπεν Τουρνουά Σκακιού «Γιορτής Χαλβά» Φαρσάλων, που διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία σε 7 γύρους κανονικού χρόνου το τριήμερο 14-16 Σεπτεμβρίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Φαρσάλων και στο οποίο συμμετείχαν συνολικά 106 σκακιστές και σκακίστριες (67 στο Α’ Γκρουπ και 39 στο Β’ Γκρουπ) από διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Φέτος το τουρνουά ήταν ισχυρότερο από κάθε άλλη φορά, ισάξιο με διεθνές, καθώς και στα δύο γκρουπ συμμετείχαν πολλοί δυνατοί σκακιστές από όλη την Ελλάδα.

Μεγάλος νικητής του Α’ Γκρουπ, με σχετική άνεση, ο καλύτερος, κατά γενική ομολογία, προπονητής (πρώην ομοσπονδιακός) στη Θεσσαλία, Αγγελής Μιχάλης, που ανήκει στην Σ.Ε. Βόλου, με 6 βαθμούς.

Στο Β’ Γκρουπ πρώτο κορίτσι αναδείχτηκε η Βολιώτισσα Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα, που ανήκει στον Σ.Ο. Βέροιας, με 5 βαθμούς.

Πρώτες θέσεις επίσης κατέκτησαν οι Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος από το Βελεστίνο, που ανήκει στην Ε.Σ. Θεσ/νίκης, στην κατηγορία Κ14 του Α’ Γκρουπ με 4,5 βαθμούς και Πατρίκος Δημήτριος με 5 βαθμούς, και Γκαβαρδίνας Αντώνης με 4 βαθμούς, της Σ.Ε. Βόλου, στις κατηγορίες Κ10 και Κ8 αντίστοιχα του Β’ Γκρουπ.

Τρίτος στο Β’ Γκρουπ αναδείχτηκε ο Τζαμτζής Σάββας της Σ.Ε. Βόλου με 5,5 βαθμούς.

Οι νικητές του τουρνουά που μοιράστηκαν τα έπαθλα ήταν οι εξής:

Α’ γκρουπ

1ος Αγγελής Μιχάλης (Σ.Ε. Βόλου)

2ος Δόρφανης Ιλαρίων (Ε.Σ. Θεσ/νίκης)

3ος Ρωμανός Θεόδωρος (Α.Σ.Ο. Πολυγύρου)

4ος Καλογρίδης Αντώνης (Μ.Α.Π.Ο. «ΚΕΡΑΥΝΟΣ» Ωραιοκάστρου)

5ος Αλεξάκης Δημήτρης (Πειραϊκός Ο.Σ.)

6ος Λιάκος Δημήτρης (Σ.Σ. Λάρισας)

1ος βετεράνος (S50) Αλεξάκης Δημήτρης (Πειραϊκός Ο.Σ.)

1η νικήτρια γυναίκα Γιαννοπούλου Αναστασία (Ακαδημίες Χ.Α.Ν. Καλαμαριάς)

1ος με φαρσαλινή καταγωγή Δερέκα Κωνσταντίνα (Σ.Ο. Πατρών)

1ος κάτω των 14 ετών Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος (Ε.Σ. Θεσ/νίκης)

2ος κάτω των 14 ετών Γεωργιάδης Αθανάσιος (Σ.Ο. Κατερίνης)

3ος κάτω των 14 ετών Μήτσιου Γεώργιος (Α.Σ.Ο. Πολυγύρου)

1η κάτω των 14 ετών Δερέκα Κωνσταντίνα (Σ.Ο. Πατρών)

Β’ γκρουπ

1ος Μιχάλης Χρήστος (Α.Σ.Α. Λάρισας)

2ος Αλεξάκης Αλέξανδρος (Πειραϊκός Ο.Σ.)

3ος Τζαμτζής Σάββας (Σ.Ε. Βόλου)

1ο κορίτσι Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα (Σ.Ο. Βέροιας)

1ος κάτω των 10 ετών Πατρίκος Δημήτρης (Σ.Ε. Βόλου)

2ος κάτω των 10 ετών Μιχάλης Νικόλαος (Α.Σ.Α. Λάρισας)

3ος κάτω των 10 ετών Γιαννόπουλος Βασίλης (Σ.Σ. Λάρισας)

1η κάτω των 10 ετών Μήτσιου Άννα-Μαρία (Α.Σ.Ο. Πολυγύρου)

1ος κάτω των 8 ετών Γκαβαρδίνας Αντώνης (Σ.Ε. Βόλου)

2η κάτω των 8 ετών Βαρσάμη Αποστολία (Γ.Σ. Φαρσάλων)

3η κάτω των 8 ετών Οικονόμου Θωμαή (Σ.Ο. «ΣΑΧ» Θεσ/νίκης)

Πλήρη αποτελέσματα και στατιστικά του τουρνουά στην ιστοσελίδα chess-results.

Σκακιστική ενημέρωση και προκηρύξεις όλων των τουρνουά ανά την Ελλάδα στην ιστοσελίδα http://chesswords.blogspot.gr/

Πρώτευσαν οι Βολιώτες σκακιστές στο τουρνουά των Φαρσάλων

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here