«Ντροπή, ντροπή, ντροπή, ντροπή», έγραψε με κιμωλία ο καθηγητής του ΑΠΘ, Τριαντάφυλλος Τρανός με αφορμή τις χθεσινές εικόνες έξω από την Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Ιδρύματος.
![kath1.jpg ΑΠΘ - Καθηγητής](https://www.alfavita.gr/sites/default/files/images/2021/02/kath1.jpg)
Σύμφωνα με το thesstoday.gr, ο Τριαντάφυλλος Τρανός, καθηγητής εικαστικών στο ΑΠΘ την ώρα που ζωγράφιζε τη λέξη «ντροπή» στην άσφαλτο που οδηγεί στην πρυτανεία του ΑΠΘ τόνισε χαρακτηριστικά: «Οι συνάδελφοί μου υπογράφουν ένα κείμενο που κατηγορούν τους φοιτητές ως περιθωριακές ομάδες. Εγώ έχω να πω ότι το Πανεπιστήμιο είναι το σπίτι των φοιτητών. Μόνο ντροπή».