Κορωνοϊός: Παρέλυσε νοσηλεύτρια στην Κέρκυρα μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου -Ερευνάται αν υπάρχει σύνδεση

40

Στο νοσοκομείο νοσηλεύεται μια 42χρονη νοσηλεύτρια καθώς σύμφωνα με πληροφορίες παρέλυσε από το αυτοάνοσο νευρολογικό σύνδρομο Guillain-Barre έκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου. εμβολίου για τον Covid-19.

Σύμφωνα με πληροφορίες που μεταφέρει το corfutvnews.gr, η 42χρονη έκανε την δεύτερη δόση του εμβολίου. Αμέσως παρουσίασε κόπωση και παράλυσε στα κάτω άκρα. Ωστόσο δεν έχει εξακριβωθεί αν η παράλυση της στα κάτω άκρα συνδέεται με το εμβόλιο.

Σύμφωνα με τους γιατρούς παρουσίασε το σύνδρομο Guillain-Barré (είναι ένα σπάνιο νευρολογικό νόσημα στο οποίο το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού επιτίθεται εναντίον των νεύρων, με αποτέλεσμα ο ασθενής να παρουσιάζει παράλυση και μούδιασμα – συνήθως στα χέρια και τα πόδια). Η 42χρονη παραμένει στο Νοσοκομείο.
Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗ Μιχάλη Γιαννακό που μίλησε στο ΟPEN TV, η νοσηλεύτρια «υπέστη παρενέργεια σοβαρή από το εμβόλιο, παράλυση στα κάτω άκρα, το σύνδρομο Guillain-Barré και οι γιατροί εκεί πιστεύουν ότι είναι παρενέργεια του εμβολίου». Περιγράφοντας τις συνέβη είπε ότι η νοσηλεύτρια «έκανε τη δεύτερη δόση, αισθάνθηκε πολύ άσχημα, πόνο, ζαλάδες, μεγάλο πυρετό και αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται στο νοσοκομείο».

«Ήταν απολύτως καλά στην υγεία της, είναι σαφέστατο ότι είναι παρενέργεια του εμβολίου. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό όμως, 400.000 εμβολιάστηκαν στη χώρα μας, κανένας δεν έπαθε τίποτα, πρέπει να συνεχίσουμε τον εμβολιασμό, αλλά αυτό που έπαθε η συνάδελφος είναι παρενέργεια του εμβολίου», τόνισε.

Σε ερώτηση αν το αυτοάνοσο προκλήθηκε ή προϋπήρχε ο κ. Γιαννακός απάντησε: «Έχω πλήρη συναίσθηση των λεγομένων μου. Και οι γιατροί εκεί έχουν καταλήξει και έχουν δηλώσει ότι είναι παρενέργεια του εμβολίου. Είναι μια στους 400.000 στη χώρα μας, δεν σημαίνει τίποτα απολύτως αυτό για τον εμβολιασμό, αλλά η συνάδελφος αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα, είναι σε αναπηρικό καροτσάκι και δεν μπορεί να σηκωθεί, έχει πρόβλημα στα κάτω άκρα της».

«Αμέσως μετά τη δεύτερη δόση ανέβασε πυρετό, είχε έντονους πόνους, και παραλυσία και οι γιατροί της συνέστησαν να πάει στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται τώρα», συνέχισε.

Ο διοικητής της 6ης ΥΠΕ, Γιάννης Καρβέλης επιβεβαιώνει την ύπαρξη του περιστατικού όπως τόνισαν οι ρεπόρτερ του Open TV, όμως οι γιατροί δεν είναι ακόμα σε θέση να πουν ξεκάθαρα αν είναι παρενέργεια του εμβολίου ή όχι. Οι εξετάσεις συνεχίζονται και περιμένουν να ολοκληρωθούν για να τοποθετηθούν επίσημα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η νοσηλεύτρια έχει υποβληθεί σε αξονική, η οποία ήταν καθαρή κι εξετάζεται νευρολογικά για να διαπιστωθεί τι έχει συμβεί.

Πηγή: iefimerida.gr – https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-parelyse-nosileytria-kerkyra-deyteri-dosi-embolioy

Απάντηση